top of page
Články: Pro Gallery
Články: Blog2

Články byly zpracované pro Vás!

Články jsou zpracovány na základě podložených informací z ČZU, bakalářských prací a z mojí praxe (jak ze školy ČZU tak ve výcviku v USA a s vámi)

Všechny práce jsou dosažitelné na veřejných serverech. Zpracované vlastními slovy a doložené fotografiemi od klientů.

Články: Welcome
images.png

VETAMIX 

U nás nakoupíte syrové maso od VETAMIXU

Na areálu Škola výcviku či v prodejně v Postřelmově MINADOG naleznete vybrané druhy syrového masa v mraženém stavu.

Nejčastěji na skladě naleznete hovězí mix, dršťky a různé druhy mletin. Pro objednávku volejte či napište, máme čerstvé zboží a proto není velké množství na skladu!

Dršťky - jsou masná potravina vyráběná z hovězích předžaludků. Přizpůsobený k trávení velkého množství málo stravitelné potravy, zejména pak celulózy a hemicelulózy, která je mikrobiálně trávena na jednodušší sacharidy. Velmi podstatná je přeměna méně hodnotných rostlinných živin mikroorganismy na jejich tělu vlastní metabolity, zejména pak na velmi kvalitní mikrobiální protein.

Hovězí- máme na mysli hlavně příčně pruhovanou svalovinu, k ní přiléhající tkáně (kostituková tkáň, pojivo, a to včetně nervové tkáně a krevních a mízních cév). Nejdůležitější a nejhodnotnější částí masa je svalová tkáň. Jeho jakost je dána jemností svalových vláken, obsahem tuku a jeho typem, podílem svalové tkáně a dalšími faktory.

Články: About Me

Potravní alergie

Je definována jako imunologicky vyvolaná reakce na krmivo. V mnoha případech není možné zcela příčinu přesně určit. Většina alergenů jsou proteiny nebo glykoproteiny. Přecitlivělost se nejčastěji projevuje jako kožní onemocnění, ale mohou být provázeny průjmy či zvracením a záněty střev. Drbáním a zhoršování pokožky většinou nese sebou velké procento napadení plísní a infekcí chlupových folikulů. Což má za následek vypadávání chlupů. Takže ve výsledku musíme léčit bakterie či plísně a do toho řešit původ alergie. Sledují se i psy v okolí, se kterým je pes v kontaktu, pokud je jich doma více, měl by se vyšetřit i pes, který příznaky nemá.

Průjmy

V případě průjmů, by se měli zdroje proteinů omezit na jednu či dvě složky (původce).

LÉČBA

Léčba je většinou zdlouhavá a musí se eliminovat surovina po surovině, aby se zajistilo ustupování alergické reakce. Diety by měli trvat alespoň 6 týdnů. V případě, že nalezneme granule, které psu nevyvolávají reakci, začnou se opět složky přidávat a čeká se na reakci těla, aby se zjistil alergen. Většinou jsou to diety postavené na rybích, zvěřinových či jehněčích proteinů. Každému psu musí být dieta nastavena individuálně na základě informací majitele a skladbě potravy. Za hypoalergenní krmivo považujeme ty, kterými nebyl pes dosud krmen (králičí, skopové, koňské,…). Psu se v tuto dobu nesmí podávat žádné pochoutky ani jiné přísady.

Veterinář by také měl v první návštěvě udělat kožní seškrab, aby vyloučil parazitární onemocnění (svrab, bleší kousnutí, kontaktní přecitlivělost, kopřivku,…). V případě, že má veterinář podezření na atopickou dermatitidu, měl by být proveden kožní alergický test.

TESTY:

Hyposenzitizace se provádí podkožním vpichováním alergenu do těla.

Sérologický vyšetření, které analyzuje skupiny alergenů jako roztoči, pyly, plísně, bleší kousnutí.

Sérologické vyšetření může být buďto jednotlivý nebo hlavní. Je možnost také udělat vyšetření sezónní (trávy, pyly) nebo zaměřený na hmyz, plísně, peří atd.

Pokud jsou tyto testy negativní, je potřeba znovu projít anamnézu, zda pes není léčen, a tedy tlumen léky a udělat celkové vyšetření (např. štítná žláza).

Dle uváděných dat z vet. Zpráv je až 30% psů alergičtích na mléko, hovězí, vepřové a teprve následně na kuřecí. V období od roku 1994 až do roku 2005 bylo sledováno 150 psů různého plemene, věku a pohlaví. U 83% psů byl největší výskyt alergických reakci v meziprstí. A 44% psů trpělo na ušní problémy.

Klinický spektrum onemocnění u psů reagujících na krmivo je mnohem širší než potravní hypersenzitiva. Jsou to hlavně zánětlivá enteropatie, průjem na antibiotika a gastrointestinální onemocnění. Většinou potravní hypersenzitiva má reakci na přidané složky jako jsou zchutňovadla a barviva.

Často se dávají glukokortikoidy na útlum svědivosti, je ale potřeba tuto terapii zvážit a popřípadě omezit z důvodu efektivnosti a nežádoucích účinků pro psa.

Na úspěchu se podílí nejen veterinář, ale hlavně chovatel, který dodržuje pokyny. To velice ovlivňuje celkový výsledek. Neporozumění významu eliminační diety vede většinou k selhání diagnostiky, testování alergenů se špatným hodnocením pacienta a následně k nesprávným závěrům. Alergie jsou nevyléčitelná onemocnění, ale na druhou stranu se dají kontrolovat terapií a tlumit ji vyhýbáním daného alergenu.

NEJČASTĚJŠÍ DRUHY ALERGIÍ

Bleší kousnutí

Je potřeba rozlišit INFESTACI blechami či alergii na bleší kousnutí. Bleší kousnutí nemusí hned vyvolat alergickou reakci, posílá do těla psa stále sliny a reakce postupně narůstá, až jednou propukne. Léčí se proti blešími přípravky, a hlavně se musí vytvořit účinná prevence před opětovným napadením.

Atopická dermatitida (AD)

Nazýváme ji také alergií na pyl, roztoče a plísně. Nejčastěji se projevuje zrudnutím na hlavě, uších, tlapách doprovázené zánětem vnějšího zvukovodu. Pes se většinou začne drbat a dochází k poškozování kůže, kterou často infikují plísně nebo bakterie.

Napadení svrabem

Relativně běžná diagnóza při podezření na alergické onemocnění. Napadá nejen ostatní psí členy ale i majitele. Projevuje se zarudlými místy a šupinaté okraje ušních boltců.


11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page